Lazer Kesim

Lazer Kesim

Lazer Kesim Nedir ?

Endüstriyel üretimin günümüzde vazgeçilmezi olan lazer kesimin lazer ışını, karbondioksit gazına elektrik akımı verilerek oluşturulur. Karbondioksit gazına helyum ve azot gazları da eklendiğinde verim üçte bir daha da artırılmış olur. Çeşitli tezgahlarda lazer ışını yardımıyla yapılan bu kesim işlemine lazer kesim denilmektedir. Diğer bir deyişle lazer kesim; bir otomasyon sistemi üzerinde güçlü lazer çıkışının kesilmesi istenen malzeme üzerine yönlendirilmesi ile sonuçlanan kesim türüdür.

Lazer kesimin bugün pek çok alanda kullanılıyor olmasının en temel sebebi ise; zamandan tasarruf sağlayarak, otomasyon sistemi ile üretim hatalarını minimuma indirmesinden dolayıdır. Özellikle sanayi ve mühendislikte lazer kesim oldukça popülerdir. Bu ve benzeri alanlarda üretim 24 saat yapılabilir. İş yükü makinelere bindiği için insan faktörü kaynaklı hatalar azalmış olur. Lazer kesim ile yapılan kesme işlemleri, aparat kalıp ve zamandan tasarrufu sağlar. Dolayısıyla sistem seri üretim desteği ile de maliyeti azaltmaktadır.

Lazer kesim makineleri ile demir, metal, bimetal, alüminyum, paslanmaz çelik gibi malzemeler kolaylıkla kesilebilir. Ayrıca hobi işçiliği için de kullanılabilen lazer kesim makinalarında ahşap ve pleksi kesim de yapılabilir. CNC, ahşap ve fason kesim gibi çeşitli birçok lazer kesim mevcuttur.

Üretim ve sanayi aşamasında ürün çeşitliliği farklı olduğu için kullanılacak lazer kesim yöntemleri de farklılık gösterir. Bu kesim yöntemleri; buharlaştırma ile lazer kesim işlemi, eriterek işleme yoluyla lazer kesim işlemi, termal gerdirme ile lazer kesim işlemi, reaktif lazer kesim işlemidir.

E-Bülten Servisi

Kataloglarımız